2023-07-06
Metody płatności w automatach vendingowych
Automaty vendingowe to sposób na zapewnienie dostępu do napojów i przekąsek w miejscach, w których nie ma wewnętrznych sklepików. Takie urządzenia pojawiają się w zakładach pracy, placówkach medycznych, szkołach, a także na świeżym powietrzu.
Jakie są metody płatności w automatach vendingowych?
Monety
Najpopularniejszym sposobem na zapłacenie za towar zakupiony w automacie vendingowym jest wrzucenie monet do specjalnego, podłużnego otworu. Maszyna może samodzielnie analizować wymiary pieniędzy, określając ich wartość.
Automaty vendingowe akceptują różne nominały. Zwykle informacje na ten temat znajdują się na naklejkach z przodu urządzenia. W ich wnętrzu znajdują się monety, dzięki czemu maszyna może wydać resztę, gdy włożysz do niej zbyt wysoki nominał w stosunku do wartości produktu.
Automaty vendingowe na monety są tanie w utrzymaniu, a zarazem dość wygodne. Doskonale sprawdzają się w przypadku sprzedaży drobnych przekąsek i napojów kosztujących nie więcej niż kilka złotych.
Takie automaty stawia się w różnych miejscach, np. w szkołach czy szpitalach. Trzeba jednak pamiętać, że maszyny sprzedające na monety mają ograniczoną przestrzeń wewnętrzną. Oznacza to, że regularnie trzeba je opróżniać, wyjmując zgromadzoną gotówkę i pozostawiając sumę, która pozwoli na wydanie reszty o różnej wartości.
Banknoty
W niektórych automatach vendingowych można płacić także banknotami. Maszyny te wyposaża się w podłużny, poziomy otwór. Trzeba jednak pamiętać, że aby urządzenie pobrało banknot, nie może być on bardzo pognieciony.
Problematyczny jest też fakt, że produkty sprzedawane w maszynach vendingowych zwykle są dość tanie, dlatego płatność banknotami wymusza konieczność wydania dość dużej reszty. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w sytuacji, gdy we wnętrzu automatu znajdują się głównie artykuły w cenach powyżej 10 zł.
Czytnik banknotów ma jednak dość istotną wadę. Zwykle maszyna nie jest w stanie wydawać reszty w formie papierowych pieniędzy. Jedynym sposobem na wyrównanie różnicy jest zastosowanie monet.
Oznacza to, że w przypadku płatności dużymi nominałami banknotów maszyna musi mieć dostęp do wystarczającej liczby monet, które szybko się kończą.
Takie urządzenia są też znacznie bardziej skomplikowane. Wymagają odpowiedniego skonfigurowania czytnika banknotów z wrzutnikiem monet.
Zdarza się, że osoby płacące banknotami na co dzień nie korzystają z monet, a więc starają się kupić na tyle dużo produktów, by nie otrzymać reszty. Taki mechanizm może skłaniać klientów do większych zakupów, co jest zjawiskiem korzystnym dla właściciela automatu vendingowego.
Płatności zbliżeniowe
Obecnie coraz mniej osób korzysta z gotówki, dlatego producenci automatów vendingowych zaczęli wyposażać je w system płatności zbliżeniowych. Dzięki temu za zakupione produkty można płacić kartą, a często również telefonem.
To niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacji, gdy dana osoba nie ma przy sobie gotówki, a chce zakupić drobną przekąskę.
Płatności zbliżeniowe są korzystne również dla właściciela maszyny vendingowej. Nie wymagają bowiem wydawania reszty.
Klient płaci dokładnie taką kwotę, jaką pokazuje maszyna. Dzięki temu w jej wnętrzu nie trzeba trzymać monet, co sprawia, że urządzenie jest mniej atrakcyjne dla potencjalnych złodziei.
Zwykle jednak płatność kartą jest dodatkowym rozwiązaniem, tuż obok tradycyjnych form płatności.
Decydując się na system płatności bezgotówkowych, warto pamiętać, że:
- to duża inwestycja – system ten kosztuje nawet kilka tysięcy złotych,
- właściciel korzystający z systemu musi płacić stałą opłatę abonamentową, dzięki której możliwe jest utrzymanie środowiska, w którym działa terminal,
- każda transakcja wiąże się z prowizją dla operatora – jest to zwykle kilka groszy od produktu.
Systemy płatności bezgotówkowych nie zawsze są opłacalne. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie przebywa najwięcej młodych osób, zwykle niekorzystających z gotówki.
Karty zakładowe
Urządzenia vendingowe bardzo często pojawiają się też w biurowcach i innych zakładach pracy. W takich miejscach często korzysta się z kart dostępnych jedynie dla pracowników.
Pozwalają one o wiele taniej kupić produkty umieszczone w automacie. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w sytuacji, gdy automat znajduje się w przestrzeni dostępnej zarówno dla pracowników, jak i klientów czy innych osób odwiedzających nieruchomość.
Sposób działania kart zakładowych zależy od wizji klienta. Niekiedy zapewniają one jedynie drobne zniżki, a kiedy indziej pozwalają na zdobycie niektórych produktów za darmo.
Jak widać, sposób płatności w maszynie vendingowej musi być dostosowany do cen produktów znajdujących się w urządzeniu. Jeśli są one drogie, można pozwolić sobie na zamontowanie czytnika banknotów.
W przypadku tańszych przekąsek i napojów doskonale sprawdzą się monety połączone z płatnościami zbliżeniowymi.
Karty zakładowe są zarezerwowane jedynie dla użytkowników urządzeń vendingowych w biurowcach, a także niektórych placówkach medycznych i budynkach publicznych.