2023-01-10
Wynajem czy zakup automatu – co sprawdzi się lepiej?

Są ogólnodostępne, co sprawia, że każda osoba, w dowolnej chwili, może kupić w nich potrzebne artykuły. Ich zastosowanie pozwala w dużej mierze zoptymalizować koszty wynikające z dostarczania pracownikom niezbędnego zaopatrzenia w miejscu pracy. Dodatkowo znacząco usprawniają gospodarkę magazynową.
Czy wiesz, że samosprzedające automaty wcale nie muszą być pokaźnych rozmiarów i zajmować dużo przestrzeni? Zamiast nich można wybrać niewielkie modele, które zmieszczą się na stole lub zostaną zamontowane w kuchennej szafce. Jednak najważniejsze pytanie brzmi, co się bardziej opłaca - zakup, a może wynajem automatów vendingowych?
Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien zależeć przede wszystkim od budżetu i potrzeb użytkownika.
Może cię zainteresować: W jakich miejscach opłaca się stawiać automaty vendingowe?
Rola i zastosowanie automatów vendingowych
Maszyny vendingowe to urządzenia samoobsługowe, a to oznacza, że nie wymagają zatrudnienia osoby do ich obsługiwania i są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Potrzebne produkty kupuje się bez kontaktu z personelem - łatwo, szybko i komfortowo. Są wygodną i zdecydowanie tańszą alternatywą dla tradycyjnych sklepów.
Tego typu maszyny to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie jest możliwa tradycyjna sprzedaż produktów. Nowoczesne automaty posiadają różne formy płatności, od gotówki po kartę bankową.
Obecnie możemy spotkać wiele typów automatów vendingowych, które - w zależności od lokalizacji i potrzeb konsumentów - różnią się zarówno oferowanymi produktami, jak i technologią, którą wykorzystują.
Do dyspozycji klientów są między innymi automaty oferujące:
- przekąski, np. batoniki, chipsy, ciastka,
- kawę - różne rodzaje, od espresso po kawę mleczną,
- napoje zimne,
- kanapki i sałatki,
- kosmetyki i produkty higieniczne,
- bilety komunikacyjne,
- drobne zabawki.
Możesz również, zamiast powtarzalnych rozwiązań, których nie brakuje na rynku, postawić na automat ze zdrową żywnością. Dla osób zwracających uwagę na to, co jedzą, taka propozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Świetnie sprawdzi się w obiektach medycznych, na siłowniach czy w klubach fitness.
Zastosowanie automatów vendingowych jest bardzo szerokie. Popularne jest ich wykorzystywanie w miejscach pracy, aby zatrudnionym osobom umożliwić stały dostęp do napojów i przekąsek.
Warto je ustawić w obiektach, takich jak:
- obiekty medyczne, np. szpitale,
- siłownie i inneobiekty sportowe,
- szkoły,
- stadiony i hale widowiskowe,
- uczelnie wyższe,
- biura i korporacje,
- centra handlowe,
- centra rozrywki,
- lotniska,
- dworce,
- pensjonaty i hotele.
Najlepsze automaty? Zdecydowanie te, które są dostosowane do potrzeb i preferencji lokalnej społeczności lub miejsca, w którym się znajdą.
Dlaczego warto postawić na automat vendingowy?
Oto kilka korzyści:
- nie zajmują dużo miejsca,
- mogą znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
- są dostępne 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
- są doskonałą odpowiedzią na potrzeby wielu osób.
Opłacalność automatów vendingowych
Jeśli chodzi o opłacalność automatów vendingowych, do najbardziej dochodowych maszyn należą te, które dostarczają klientom produkty o wysokim zapotrzebowaniu, przy relatywnie niskich kosztach eksploatacji. Najwięcej zarobisz na automatach z kawą i herbatą. Nie tylko dlatego, że najłatwiej nimi zarządzać, ale przede wszystkim dlatego, że jest na nie duży popyt, zwłaszcza w szpitalach, na dworcach, lotniskach, biurach itp.
Zyski mogą się różnić w zależności od rodzaju oferowanych produktów, popytu i lokalizacji. Miejsca o wysokim natężeniu ruchu na pewno pomogą zwiększyć przychody. Więcej zarobisz, oferując produkty dopasowane do specyfiki danego miejsca, np. w dużych korporacjach możesz ustawić automat z żywnością premium.
Spory dochód uzyskasz, wybierając automat wyposażony w zaawansowane funkcje technologiczne, takie jak np. system zdalnego monitorowania. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco kontrolować stan zapasów i przychody. Wynajem maszyn vendingowych może być tylko dodatkowym sposobem na "dorobienie" do pensji lub głównym źródłem dochodów. W przypadku drugiej opcji warto wcześniej przeprowadzić szczegółową analizą rynku i preferencji konsumentów. To pomoże wybrać odpowiedni rodzaj automatu i asortyment produktów. W praktyce oznacza to… Większe szanse na sukces!
Zalety wynajmu automatu vendingowego
Wynajem maszyn vendingowych to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy chcesz korzystać z nich wyłącznie przez pewien czas lub nie do końca jesteś przekonany, czy taki biznes jest dla Ciebie i chcesz to sprawdzić w praktyce. Wynajem jest też wygodniejszy i tańszy.
Wystarczy co miesiąc płacić określoną kwotę za wynajem urządzenia i nie musisz martwić się o nic więcej - w tym serwis i ewentualne naprawy. Oznacza to, że w przeciwieństwie do kupna maszyny, w każdej chwili możesz ją zwrócić, bez tłumaczenia się i ponoszenia jakichkolwiek kosztów.
Wynajem automatu vendingowego to jedna z form nabycia maszyn sprzedających przez przedsiębiorstwa. Dzierżawa jest możliwa na podstawie umowy najmu, stworzonej indywidualnie i dostosowanej do potrzeb wynajmującego. W ramach umowy otrzymujesz nie tylko w pełni zaopatrzone urządzenie, ale także gwarancję montażu, regularnych serwisów i uzupełniania asortymentu oraz szybkich napraw w razie awarii. Istnieje również możliwość wynajmu maszyny vendingowej na tak zwany okres próbny, co pozwoli ocenić, czy dane rozwiązanie jest najlepsze dla Twojej firmy.
Zalety zakupu automatu vendingowego
Wiesz już, że chcesz zainwestować w ten biznes, masz określony budżet, a przede wszystkim chcesz korzystać z automatu vendingowego bezterminowo? Zakup urządzenia może być dobrym pomysłem.
Musisz jednak liczyć się z tym, że początkowy koszt, a więc zakup automatu i asortymentu, jaki będziesz sprzedawać, jest dość wysoki. Jednak z czasem możesz liczyć na wymierne zyski.
Automat samosprzedający od pierwszych chwil działania zarabia na siebie i to bez przerw, ponieważ może działać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W przeciwieństwie do wynajmu, nie musisz płacić za niego co miesiąc, ale wszelkie naprawy i serwisy będą leżeć już po Twojej stronie.
Dla kogo takie rozwiązanie będzie dobre? Głównie dla średnich i małych firm, zwłaszcza gdy zależy im na zoptymalizowaniu kosztów magazynowych.
Podsumowanie
Automaty vendingowe mają swoje miejsce w przyszłości, a to, w jaki sposób je wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie. W tej kwestii panuje duża swoboda, bowiem asortyment może być różnorodny.
Wynajem, a może sprzedaż? - to nasze kluczowe pytanie. Odpowiedź na nie zależy od Ciebie. Dla wielu osób wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest wynajem. Zalety? Niski koszt i stały nadzór właściciela, który dba o wszystko, odciążając tym samym użytkownika. Jeśli więc najpierw wolisz sprawdzić, jak to działa, i nie chcesz od razu inwestować sporej kwoty, postaw na wynajem. Finanse masz pod kontrolą, a serwisem i naprawami nie musisz zaprzątać sobie głowy.
A jeśli dysponujesz większym budżetem i masz pewność, że chcesz wejść w ten biznes, a sprzęt będzie wykorzystywany przez kilka lat, wybierz zakup maszyny. Takie działanie to jednorazowy koszt. Późniejsze koszty będą wynikać z zaopatrywania urządzenia w odpowiednie produkty i przeprowadzania regularnych konserwacji.